Podkomisja Macierewicza na celowniku prokuratury. Wszczęto pięć śledztw
Prokurator generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy do zbadania "zaistniałych w latach 2016-2023 nieprawidłowości w funkcjonowaniu podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego w dniu 10 kwietnia 2010 r.".
W skład zespołu wchodzi sześciu prokuratorów, a jego pracami kieruje płk Tomasz Mackiewicz, dyrektor Departamentu do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej.
Pięć śledztw ws. podkomisji smoleńskiej
Zespół rozpoczął pracę 12 listopada 2024 r. Pierwszym zadaniem śledczych było rozpoznanie 41 zawiadomień złożonych do Prokuratury Krajowej w dniu 25 października 2024 r. przez sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezarego Tomczyka o możliwości popełnienia przestępstw w związku z funkcjonowaniem podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 r.
Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego prokuratorzy wszczęli pięć śledztw. "Wydanie postanowień o wszczęciu śledztw oznacza, że w powyższym zakresie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw" – podała w komunikacie Prokuratura Krajowa. Łącznie śledztwa zostały wszczęte w kierunku 21 czynów, z których większość kwalifikowana jest z art. 231 § 1 lub 2 Kodeksu karnego, czyli dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.
Raport dot. podkomisji smoleńskiej
Przypomnijmy, że 24 października wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceszef MON Cezary Tomczyk zaprezentowali raport z prac zespołu ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej kierowanej przez Antoniego Macierewicza. Kontrola trwała od stycznia. Dokument liczy 790 stron.
Kierownictwo resortu obrony narodowej zdecydowało o złożeniu 41 zawiadomień do prokuratury, które dotyczą działalności podkomisji kierowanej przez Antoniego Macierewicza. 24 z tych zawiadomień dotyczy samego posła PiS. Z kolei 10 z tych zawiadomień dotyczy byłego ministra obrony narodowej, a obecnie przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Mariusza Błaszczaka. Chodzi m.in. o: niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień oraz złamanie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych i o finansach publicznych.